2019 Licensed Field Trial Results

To have results posted, Field Trial Secretaries are asked to:

1. Enter results in the Retriever Results reporting sytem within 3 days of the trial. Send an email to results@nrcc-canada.com when this has been done. These results are used to post trial results on the NRCC website, compile National and National Amateur Qualifiers Lists, confirm entry eligibility, generate email and mailing lists so qualifiers can receive National information packages, and compile completion statistics for all dogs entered in Licensed Field Trials, to determine Top Dogs in Canada for each year.

Important: Don’t forget to refresh your browser each time you visit the NRCC web pages or set your browser to check for newer versions of stored pages everytime you visit the webpage. If you don’t, you will not see updated pages.

Previous Years

2018 Licensed Field Trial Results

2017 Licensed Field Trial Results

2016 Licensed Field Trial Results

2015 Licensed Field Trial Results

2014 Licensed Field Trial Results

2013 Licensed Field Trial Results

2012 Licensed Field Trial Results

2011 Licensed Field Trial Results

2010 Licensed Field Trial Results

2009 Licensed Field Trial Results

2019

If you have or know of a dog that has recently earned it’s Field Trial Title’s, please send a notice to webmaster@nrcc-canada.com

New Title(s)
Dog Name
Owner(s)
JFTR
Dakota Creek's Ace in the Hole
Grant Koenig
AFTCH
Marsh Grass Jewel
Jenny & Larry Deleemans
AFTCH
Maplepond Pipers First Pick
Ken Crosby
QFTR
Jerryru's Midnight Archer
Dana Schultz
FTCH AFTCH
Razor's Puddleduck Teal QFTR
James Oake
FTCH AFTCH
Tia’s Ebony Pirate Blade
Colette Prefontaine
FTCH AFTCH
Emmy Lou’s LA Express
Marlene & Gord Benn
QFTR
Razor's Model D
Brian & Tracey McCann
QFTR
Razor’s MM And All That Jazz
Matt Mutcheson
FTCH AFTCH
High Line Pearl MH
Chris Brandl
FTCH AFTCH
Medicine Woman
Chris Brandl
FTCH AFTCH
Ram River’s Spirit of Michichi
Bob James
AFTCH
Mjolnir's Astrid Of Davadar
Peter Mottola
FTCH
AFTCH Kapriver Ramblinrozy
Mark & Sirkka Laberge
FTCH
Rockin’ K’s Madison River Cache
Colette Prefontaine
FTCH
K O Punch Semper Fi Ernie
Richard & Beverly Davis
AFTCH
Windcrestrpmlegend of the Past
Jim Dorobek, Roger & Pat Magnusson
AFTCH
Davadar Ocher of Mt Granite
Gerry Burmaster
FTCH AFTCH
Clubmead’s Trapper Jack
Don Pollock
QFTR
Amraam's Fire And Forget
James Oake
AFTCH
Coletta Bay Bit O' Good Karma
Garth & Susan Clark
QFTR
Razor’s Livin On Da Edge
Scott Anderson
FTCH
Baypoint’s Idaone
Justin Williams
FTCH AFTCH
Duckwaters Waltz Across Texas
Chris Brandl
AFTCH
FRR’s Ray of Sunshine
Dave & Darlene Broomhead
AFTCH
Davadars Just Win Baby
Sean Colville
FTCH
Baypoint’s Pushing the Envelope
Richard & Nancy Inculet
FTCH
Baypoint’s Worth Waiting For
Robert & Amy Franey
ATCH
Clubmead’s Ms Kate Black
Gary Randall
FTCH
AFTCH Flint River’s Fifty Shades of Blue
Connie & Richard Dresser
FTCH
AFTCH Quackaddict Voo Doo Child
Connie Swanson
FTCH AFTCH
Razor’s Catch Me If You Can
Nolan Nelkenbrecher
FTCH AFTCH
Coolwaters Black Line
Dave Douglas

 

Date 
Club
Submitted by
Results
April
20-21
Logan Lake Retriever Club
Susan Shearer
27-28
Vancouver Island Retriever Club
Hope Roberts
May
3-5
Niagara Peninsula Retriever Training Club
Heather Buchanan
4-5
Fraser Valley Retriever Training Club
Kate Pilgrim
9-12
Labrador Retriever Club of Central Ontario
Darlene Broomhead
10-12
BC Labrador Retriever Club (1995)
Karen Nelkenbrecher
18-20
Eastern Ontario Retriever Club
Anna Morison
Vancouver Island Retriever Club
Hope Roberts
20
Eastern Flyway Hunting Retriever Club
Gerry Young
24-26
Pine Ridge Retriever Club
Bryon Samis
25-26
Winnipeg Field Trial Club
Matt Mutcheson
31-2
Long Point Retriever Training Club
Gloria DeVos
June
1-2
Alberta Retriever Clubs Association
Marg Murray
Brandon Retriever Club
Dawne McKenzie
7-9
Ottawa Retriever Club
Dona Martin
8-9
Wild Rose Retriever Club
Lois Aitken
Manitoba Gun Dog Association
Matt Mutcheson
14-16
York Retriever Club
Anna Morrison-Scott
15-16
Rocky Mountain Sporting Dog Club
Ron Bischke
21-23
Eastern Flyway Hunting Retriever Club
Don Gillingham
22-23
Saskatoon Retriever Club
Charlene Couch
22-25
Logan Lake Retriever Club
Susan Shearer
24
Saskatchewan Retriever Clubs Association
Charlene Couch
28-30
BC Amateur Field Trial Club
Jane Spearing
North Bay & District Retriever Training Club
Bill Fleming
July
6-7
Vancouver Island Retriever Club
Birgit Shnitka
13-14
Winnipeg Field Trial Club
Matt Mutcheson
26-28
Eastern Flyway Hunting Retriever Club
Don Gillingham
August
2-4
Northern Ontario Retriever Association
Connie Dresser
3-4
Moncton Retriever Club
Evelyn Hoyt
9-11
Temiskaming Retriever Club
Bill Kennedy
10
Club du Chien Rapporteur de Québec
Thierry Lefrancois
10-11
Stampede City
Marg Murray
11
Club du Chien Rapporteur de Montreal
Marilou Carrier
17-18
Alberta Field Trial Club
Laura Danforth
Delta Marsh Retriever Club
Larry Baker
North Bay & District Retriever Training Club
Bill Fleming
23-25
Ottawa Retriever Club
Dona Martin
24-25
Brandon Retriever Club
Dawne McKenzie
Red Deer Retriever Club
Diana Mead
30-1
South Western Ontario Retriever Training Club
MaryLynn Metras
31-1
Manitoba Gun Dog Association
Matt Mutcheson
September
20-22
Horseshoe Hunting Retriever Club
Shelly Blom
28-29
Temiskaming Retriever Club
Bill Kennedy
October
6
Mountain Valley Retriever Training Club
Dana Schultz